The most expensive grocery stores in the United States

Spread the love

The sticker shock in the grocery store is too common these days. Since The pandemic pressed food prices To be breathtaking new heights that pay more than 10 US dollars for a dozen eggs does not seem to be so abnormal now -and that is only the average price in your standard food business. When it comes to the world of “luxurious” grocery stores, Price inflation assumes a completely new meaning.

We were all there: wandering around in an unknown neighborhood and kept in the next food dealer to take up a few staple. The task should be easy (and inexpensive). How much could you cost a few apples, a bottle of orange juice and some avocados? Apparently quite a bit. The business in which you stumbled is something in which you designate the fresh market and you graze when the self-test point has a total of $ 20.

If you try to stick your wallet (what, we are real, do most of the time), it would be advisable to upgrade some General grocery knowledgeEspecially before you go for a new walk. The following grocery stores have some of the highest prices in the United States – and although we would never tell you that you should avoid you completely, at least we want you to have all information.

Food shops with the highest prices

Full value food

Whole Foods is perhaps the most obvious and most common – Pricey food chain, which is often jokingly referred to as the “whole salary check” by buyers. Say you are in the mood for one Ribeye Steak: At Whole Foods, it could cost up to $ 6 more per pound than with your local safety or Kroger. The prices have become more competitive since the company acquired, but depending on which grocery stores are nearby. Full value food Can still be one of the more expensive options.

core

Of course, EREWON had to make it on this list. The food chain based in Los Angeles is famous for its exorbitant prices for apparently average products, including A Chocolate strawberry (Yes, a single strawberry) which were available for a breathtaking $ 19 in retail retail. A 6 -unzen bag with a crushed cheese reset almost $ 7 and you will find it difficult to find a dozen eggs for less than $ 10 (in fact you will find it for up to $ 17!).

The fresh market

The fresh market, especially an east coast chain, is certainly not known for having low prices. For example, take Olive oil from the California Olive Ranch. With this food dealer, a bottle costs about $ 1.66 per ounce, while the same product costs less than half – only 55 cents per ounce – at Walmart.

Gelson’s markets

Another social food chain, the Gelson markets, has higher prices in many household approaches. A block of Tillamook extra sharp cheddarFor example, you will bring back 81 cents per ounce (unless you catch it for sale). The same exact cheese in Walmart, on the other hand, costs less than half with 39 cents per ounce.

Bristol Farms

Just when you think we have covered all incredibly expensive La chains, another is created from the woodwork. This time it is Bristol Farms. If there are only a few simple cuts of Chicken breastYou may want to avoid this food dealer, which bears the basic food for at least 9 US dollars per pound (and sometimes much more). A comparable product is a few dollars cheaper at Trader Joe and can cost less than half as much if they are bought from Walmart.

Wayman

On the other side of the country, based in the east coast Wegmans has a cult tracking among his fans– But his prices may not be so worth praising. Wants some Organic berries? Skip pathmans, where you cost at least 28 cents per ounce. If you go to Walmart instead, you only pay about 18 cents per ounce.

Metropolitan Market

A Pacific chain in the northwest, Metropolitan Market, is best bought when you burn a hole in your wallet. Let’s take a look at Tillamook cheese The prices again in this higher business, the cheese costs around 70 cents per ounce, while the same product at Walmart runs 44 cents per ounce.

Kings Food Markets

Another chain on the east coast, which is marked as a “high gourmet food market” – is known for strong prices, especially for products. It could skip if you are only looking for basic vegetables, like the Humble paprika. At Kings, a single pepper sells for between 1.50 and 2.50 US dollars. With a local walmart, 1.50 US dollars are the Great the price range.

Citarella

In the market for fresh fish In the New York City region? If you have to spend additional money, you can at least spend the Citarella gourmet market. Sure, you will receive bonus quality, but at a bonus price. Two cold water Lobster cocks You will reset a breathtaking 52.99 US dollar at Citarella compared to 15 US dollars at Kroger.

Eataly

Italian food dealer Eataly is known for its first-class pasta with the right price signs-but some of his other food items can also lead to a double setting. Demand Cherry tomatoes for a fresh summer salad? At Eataly you will return nine ounces of cherry tomatoes on the vine that you return. Not a shame – until you realize that you can get 12 ounces of the same tomatoes for the same price or less in Kroger and similar shops.

Harris teaer

Consumers who live in the lower half of the east coast are probably familiar with Harris tea and their occasionally strong prices. This is not a business where you can easily persist, especially if you are looking for fresh products. A 5 -unzen package of simple truth organic Baby spinach The price is currently $ 4.79, while the same exact product is $ 3.29.

New seasons

New Seasons is certainly a fresh, inviting name – and its prices reflect this. Since it is the only grocery store that is on foot from me, I often buy there when I need something quickly – and I almost always regret it. For example, take bacon – a regular purchase from me. I rarely pay less than $ 8 for an 8 -unzen package at new seasons. But when I make my trip to another business like Kroger or Walmart (or even in another business Taste test Winner Aldi), I can get a similar product for several dollars less.

Source link

Similar Posts